1994-ben alakult a gimnázium vegyeskara a kántorképzősökből és az énekelni szerető diákokból.
Elsősorban a vasárnapi és ünnepnapi Szentliturgiákon éneklünk és látjuk el a kántori szolgálatot.
Minden egyházközségi meghívásnak eleget teszünk. Énekeltünk a Kótaji, Búji, Mátészalkai, Nyíradonyi, Debreceni, Ópályi, Pátyodi, Csengeri, Beregdaróci, Téglási, Vajai, Újfehértói, Szakolyi, Balkányi, Nyíregyházi, Józsavárosi, Orosi, Nyírcsaholyi, Vajdácskai, Miskolci, Avasi, Diósgyőri, Múcsonyi, Abodi, Filkeházi, Tolcsvai, Garadnai, Komlóskai, Tiszaújvárosi Görögkatolikus templomokban és a Máriapócsi Kegytemplomban.
Az éneklő ifjúság kórusversenyen ezüst minősítést értünk el 1998-ban. Résztvevői voltunk 1997-ben a győri katolikus kórustalálkozónak, az újfehértói, debreceni, miskolci ökumenikus kórustalálkozókon énekeltünk. Két alkalommal lehettünk aktív résztvevői a Nemzetközi Görögkatolikus Kórustalálkozónak. Közös koncerten énekelhettünk Debrecenben Számadó Gabriella operaénekesnővel.1999-ben önálló kazettát készíthettünk, melyen elsősorban szertartásainkhoz kapcsolódó kórusműveket énekeltünk. Külföldi utazásokon is részt vehettünk. Énekeltünk a Kárpátaljai Karácsfalván és Tiszaújhelyben, a németországi Mainzban a Renovabis szervezet találkozóján 1998 júniusában. Legutóbb a Szentatya előtt énekeltünk a római Maria Maggiore bazilikában Dr. Keresztes Szilárd Püspök atya vezetésével 2000.december 8-án.
Többször énekeltünk a magyar televízióban közvetített görög katolikus Szentliturgiákon.
Az imént tényként soroltam föl azokat a helyeket, ahol lehetőségünk nyílt énekszóval dicsérni az Istent.
A kórus elsősorban keleti katolikus egyházi kórusműveket énekel.Többek között Rachmanyinov, Berezovszkij, Mokranyac, Bortnyanszkij, Csajkovszkij, Rimszkij-Korszakov, Mendelssohn, Verdi, Mozart, Kodály, Bárdos, Berkesi, Boksay János egyházi kórusműveit, görög katolikus Szentliturgia zenei feldolgozásait, paraliturgikus kórusműveiket énekeljük.
Az egyházi ének az ünnepélyes istentiszteletnek nélkülözhetetlen része, melynek célja, emelni a szertartások szépségét és fényét, díszíteni a liturgikus szöveget s a hívek lelkét fogékonnyá tenni a Szentliturgia kegyelmeinek befogadására és átélésére. Finomságával, emelkedett szépségével, művészi tökéletességével lesz csak méltó kifejezője és kísérője az oltáron titokzatosan végbemenő szent cselekményeknek.
Az egyházi kóruséneklés, a liturgikus éneklés lényege: ének útján imádkozni!
Köszönjük mindazoknak akik lehetőséget biztosítottak, meghívtak, hallgattak bennünket mint kibontakozó hangokat és életeket.
Csinószki Mária
Ének-zenetanár,karvezető,egyházzenész
|